100 let fotbalu v Semilech
Ostatní
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 25 Březen 2010 19:17

Jak jsme začínali......

První sportovní ruch se začal v Semilech rozvíjet kolem roku 1890.Klub českých cyklistů byl v Semilech založen v r.1894,ale rozešel se v r.1905.Fotbal začali v Semilech pěstovat studenti-akademici kolem r.1902.

Z tohoto kroužku pak vznikl v roce 1904 „Sportovní fotballový klub v Semilech“.

Historii S.K. Semily je věnována krasná stať v knize Ferdinanda Scheinosta „Slavné postavy naší kopané“.

Čteme tam mimo jiné :“ Co to bylo za nadšení pro nový sport,které dalo vyrůsti Sportovnímu Klubu v Semilech,v rodném městě Dr.Františka Ladislava Riegra,

v městě s nejkrásnějším okolím v Podkrkonoší . Ano,ti studenti a úředníci,později učedníci a dělníci ,kteří působili v začátcích hnutí,mají právo na zlatý list v dějinách naší kopané.Oni to byli,kteří i jako ryzí amatéři na hřištích, tak i jako obětaví činovníci i mecenáši, položili základy sportu“.

Sportovní klub Semily byl založen v r.1904, ale již dva roky před tím začali hrát fotbal semilští studenti studující převážně v Praze. Fotbal se hrál na volných prostranstvích a dvorech ve městě.Posléze hráli na jednu branku na Bělidlech,nynějším Riegrově náměstí v prostoru za restaurací Jizera.Činnost se omezovala zprvu jen na dobu prázdnin.V roce 1903 již byla pohromadě XI. i s několika náhradníky a tak byl založen první fotbalový kroužek. První dresy byly černo-bílé košile a první stanovy určovaly platit příspěvky a dodržovat řády.Branky byly jen dvě tyče, spojené provazem a hra byla proti dnešní zcela primitivní.Každý hráč se snažil prosadit především sám a taktika i kombinace byly zcela neznámé pojmy.V roce 1904 zájemců houfně přibývalo a ze stávajícího kroužku byl založen fotbalový klub F.K. Semily.Po získání prvního hřiště, louky za hotelem Slávie za roční nájemné 120 K.byly zakoupeny první branky za 12 K.a od firmy Fidler z Prahy první míč za 15K.29 h. K černobílým košilím už pratřily bílé trenýrky,ale stulpny a kopačky si musel každý pořídit ze svého.Na úhradu ostatních nákladů se platily příspěvky 20 hal.týdně.Když bylo vše pohromadě,zkušenější hráči - studenti,kteří viděli hrát fotbal v Praze,naučili své semilské kamarády základům a pravidlům hry.První zápas byl vyjednán v Turnově,kde se v ten čas začala kopaná také rozvíjet.Zápas skončil porážkou 3:0,ale i tak to byl úspěch,neboť někteří hráči tu poprvé viděli rozestavení mužstev i určitou taktiku hry.S turnovským klubem pak byly udržovány časté sportovní styky,hrálo se několikrát střídavě v Turnově i v Semilech.Později byl také sestaven společný kombinovaný tým, který nastoupil proti zkušenějšímu S.K. Mladá Boleslav.Dalšími zápasy v r.1904 byly: SK Semily - SK Čechie Mladá Boleslav 4:1, Semily - Turnov 2:1 a později 10:1.Uskutečněn byl i zájezd do Vysokého nad Jizerou,kde se hrálo na velikém svahu a utkání skončilo vysokým vítězstvím Semil 19:1.

O prázdninách trénovali mužstvo jako hosté Košek a Veselý z Prahy a nejsilnější sestava v této době byla:
Otto Hybler
Josef Zeithammel - Karel Šmíd
Roman Král - Josef Valenta-Josef Vališ
Karel Kosař-J.Zeithammel-K.Smolík-V.Peldřinovský-Zd.Husák.

Jedním ze zakládajících členů byl i Kamil Zeman,pozdější spisovatel Ivan Olbracht.Prvním správcem hřiště byl pan Josef Dionysi.

Vyvrcholením prvního roku činnosti bylo přátelské utkání s velmi dobrým mužstvem FS Gablonz.Bylo to snad první mezinárodní utkání na českém venkově,mezinárodní tím spíše že za Jablonec hráli 4 Angličané.Domácí vyhráli 9:1 a později Semily Jablonec porazily 7:1 (branky Kosař 4,Husák 3).Další význačnější výsledky prvních let: Semily-Slavia Praha rezerves 1:0 -vítězný gól dal Pavlíček.S S.K. Meteor Liberec jsme vyhráli 5:1 a s SK Horymír Dvůr králové 5:0.

Sportovní činnost fotbalistů se neomezovala jenom na kopanou,ale většina jich pěstovala tělocvik,atletiku a plavání.Téměř po každém zápase byly pořádány přátelské večírky,na nichž se utužovala přátelství jak se soupeři ,tak i mezi vlastním členstvem,což přispívalo k ještě větší oblibě tohoto sportu.

Slibně se rozvíjela činnost fotbalového klubu Semily až do roku 1914,kdy byla většina sportovců povolána do Rakousko-Uherské armády.Nastaly nepředstavitelné útrapy 1 .světové války,na sport nebylo ani pomyšlení a věškerá organizovaná činnost ustala.

Začínáme opět znovu...

Teprve od roku 1922 je vyvíjena zvýšená sportovní činnost. Mužstvo bylo sestaveno z těchto hráčů:

Zelinka, Mojžíšek, Adolf Vaněk, Flekna, Bareš, Doležal, Dušek Milda,Vaněk Karel, Bělka, Štrégl Jan, Zeller, Hronek, Honeger, Maizner, Šírek ,Chmelík, Nýdrle ,Černý atd.

V r.1923 bylo získáno hřiště v místě později postavené továrny Vobořil -Bayer (nyní trysk.tkalcovna Hybler). První zápas na novém hřišti byl sehrán s Mnichovo-hradišťským S.K. s výsledkem 4:1.S.K. Semily se probojoval v r.1927 do finále o Pohár Českého ráje a na hřišti v Mnichově Hradišti prohrály Semily s Turnovem v nastaveném čase 5:6!!Častými hosty byly v Semilech i německé kluby jako DFC Reichenberg, BSK Gablonz, S.L. Zittau.V roce 1929 hrály Semily poprvé za hranicemi v Žitavě prohrály 0:4 a remizovaly s Neugesdorfem 3:3.V roce 1928 přišli noví obětaví činovníci a je zaznamenán značný vzestup tohoto sportu v Semilech.V letech 1930/ 31 je pod vedením pánů Kousala,Falky a Miškovského upravováno hřiště a postavena dřevěná tribuna.Konzolidace klubu se pak projevuje v r.1933,kdy mužstvo: Chmelík-Dušek,Štrégl R.st. Šnajdr, Chmelík II. Dolenský Vlad. Lacina, Kuk, Šírek, Jiránek a Bažant vítězí v IB.třídě a probojovává se do IA třídy Pelikánovy župy fotbalové.Výborných výkonů dosahuje i dorostencké družstvo pod vedením Františka Miškovského hráli:Hloušek Dáda-Cink,Kobrle,Tomášek,Ježek,Hejduk,Řehák,Šťastný, Vávra, Koželuh, Zamastil.

A mužstvo si vedlo v nejvyšší župní soutěži výborně a nejlepší tehdejší kluby jako Polaban Nymburk, Mladoboleslavský S.K. v Semilech prohrávaly. Ovoce krásných výkonů uzrálo v mistrovské sezoně 1935/ 1936 kdy naše XI.dobyla prvního místa a titul mistra PSŽF a S.K. Semily hrál kvalifikaci o postup do divize,která byla druhou nejvyšší soutěží v Československu. O úspěch se zasloužili: Předseda klubu Miloš Bouda,trenér V.Najman z Mladé Boleslavi a hráči:

Josef Šulc a Dáda Hloušek-Jiránek,Štrégl,Novotný Vladimír(později dlouholetý předseda klubu), Ježek,Dolenský Vlad. Hloušek Josef(nejstarší žijící fotbalista v Semilech), Novotný II.Kuk ,Vorlíček,Burián, Nedvěd a Pokorný.Vynikající brankář Josef Šulc je vybrán do reprezentačního mužstva LVÍČAT ČSR a reprezentuje republiku i v zahraničí.

Toto bylo období největšího rozmachu klubu.S.K. Semily mělo zastoupení ve výboru PSŽF i v Českém fotbalovém svazu v Praze. Na zápasy byly vypravovány zvláštní vlaky.V kvalifikaci o divizi jsme nebyli úspěšní tuto vyhrála Explozia Semtín (VCHZ Pardubice).V roce 1938 odchází většina hráčů na hranice bránit vlast proti německým okupantům.Těžká léta doléhají na celý národ.

V roce 1940 klub zakolísal a nepříznivý poměr branek znamenal sestup z nejvyšší župní soutěže.V roce 1944 přes těžkou dobu válečnou slaví klub 40 výročí trvání a pod vedením předsedy Ed.Libánského je nově upra-vováno hřiště,které bylo v té době na místě nové haly podniku Technometra.

Výborných výsledků dosáhl i dorost,který se umisťuje na II.místě v rámci PSŽF.

Do A mužstva přicházejí noví hráči:Vláďa Syrový.Ota Hradecký,Olda Holata,Kopal,Jar.Flekna,Jan Petrák,Ruda Havel ,Josef Maruška, Alois Špaček. Koncem války doplňují mužstvo dorostenci Vláďa Vaněk a Vláďa Vacátko a z mužstva mistra Župy už chytá jenom Josef Šulc a v poli hraje Karel Ježek.

Na jaře r.1945 se nadvláda německých fašistů hroutí,většina sportovců se zapojuje do květnového povstání.Radost z Osvobození je veliká.V květnu 1945 položili životy za naši svobodu i fotbalisté Láďa Richtr a Olda Koucký.

Semilské fotbalové hřiště je v květnových dnech r.45 těžce poškozeno,ale elán a nadšení lidí je obrovské. Hřiště roste do krásy a trávník patří k nejlepším v kraji. Na podzim r.1945 startuje v semilech AC Sparta,která před tím dosáhla vynikajících výsledků na turné v Anglii. Sparta potrvrzuje v Semilech své kvality a po exhibičním

výkonu vítězí vysoko 13:1 !!Semilští fobalisté vítězí v poháru Osvobození a v r.1946 a vybojovávají v kvalifikaci postup zpět do nejvyšší župní soutěže.Opět hrajeme mezi nejlepšími.Slavia Liberec, Jablonec, Jičín, Benátky, Mladoboleslavský SK., Jizeran Doubrava a další, to jsou výborní soupeři.V tomto období hráli za a mužstvo tito hráči: Nýdrle,Bárta,Holata Olda,Holata Bedřich, Maruška,Syrový, Ježek, Kletečka, Melich, Kože- luh, Vacátko Vlad.Havel Ruda,Vacátko Jiří, Kosina Jar., Beran, Pavlů, Gambiroza,atd. .Únor 1948 přináší i zmatky do organizace sportu a fotbalu především.S.K. Semily se stává členem T.J.Sokol Semily I. a jeho předsedou je zvolen Josef Hloušek,otec nynějších trenérů Josefa a Jiřího. Nastávají různé reorganizace soutěží a změna názvů.(Sokol Semily,PBZ Semily,Jiskra Semily,Jiskra Kolora Semily atd).Fotbalově se Semily drží stále mezi fotbalovou elitou severočeského kraje a hrají vždy nejvyšší krajskou soutěž. 

Kapitoly z podmoklické kopané

Počátkem třicátých let se rozhodli fotbaloví nadšenci z Podmoklic, že založí další fotbalový klub v našem městě.Ustavující schůze byla svolána na 27.června 1932, kde byl m.j. schválen i název klubu na

S.K. Podmoklice.Klubové barvy byly zelená a bílá. Předsedou klubu byl zvolen B.Kvíčala,sekretářem F.Vavřena. Začátky byly nepředstavitelně těžké,protože klub neměl vlastní hřiště a hrál většinu utkání na hřištích soupeřů ,nebo na vypůjčeném hřišti S.K.Semily. Podmokličtí fotbalisté trénovali na menším plácku za podmoklickým „Obecňákem“. Klub se drží při životě jenom díky nezměrné obětavosti svých členů t.j.aktivních hráčů,činovníků i četných příznivců.O nějaké podpoře se tehdy ani nesnilo a tak peníze,které byly potřeba na provozní výdaje, většinou vybírají členové mezi sebou.Přes tyto nepředstavitelné materiální potíže dosahuje S.K. Podmoklice značných sportovních úspěchů a postupuje v soutěžích stále výše..Klub staví vlastní hřiště „na bahnech“ v místech kde dnes stojí věžáky a paneláky v Luční ulici.V roce 1932 oblékali podmoklický dres tito sportovci :

Jarka Najman,Vacátko B. Hyška Jan, Krejčí B. Štěpánek František (později dlouholetý funkcionář S.K. Semily)Hyška R. Vítek F. Lux J. Kadlec M. Hyška J. a Ducháček Oldřich.Již necelých šest let po založení dosahuje S.K. Podmoklice historického úspěchu,když v r. 1938 vítězí v I B třídě a postupuje do nejvyšší soutěže Pelikánovy župy. O tento mimořádný úspěch se zasloužili tito hráči: Bittman, Kousal Mil. Mráz, Vašků, Dolenský Přemysl, Kadlec, Štěpánek, Bažant, Sůva, Krejčí, Dolenský B.rok 1938 byl mimořádně úspěšný i pro podmoklický dorost,když ve finále o mistra Pelikánovy župy porazil Polaban Nymburk 3 : 2 Tento úspěch by bylo možno dnes přirovnat k tomu, kdyby semilský dorost hrál I. Dorosteneckou Ligu a to na její špici.

Mládežnická kopaná měla tehdy v našem městě obrovskou základnu. Mimo Áčka a Béčka mužů měly oba kluby dvě družstva žáků (těm mladším se říkalo Benjaminci)a dvě družstva dorostu.Celkem hrálo v

obou klubech dvanáct družstev v soutěžích. To byly časy! Nebyla televize,motorismus byl v plenkách,nefetovalo se a tak všichni hráli především fotbal.

V roce 1938 ztrácí S.K. Podmoklice své hřiště,které musí ustoupit výstavbě „Uprchláku“. Podmokličtí hrají opět mistrovská utkání na cizích hřištích a sestupují do I.B třídy.V roce 1940 získává klub pozemek na

Olešce a v těžkých válečných pomínkách jej členové vybudují v překrásný stánek fotbalistů.Výborný trávník,krytá tribuna pro diváky, klubovna, šatny, to vše se podařilo podmoklickým sportovcům vybudovat v krátkém čase. Po únoru 1948 se přejmenovává S.K. Podmoklice na T.J. PBZ Semily a později je sloučen se semilskými fotbalisty a je vytvořen velmi silný celek. Ke sloučení došlo 22.února 1951 a předsedou nového oddílu byl zvolen Josef Hloušek.Pěkný podmoklický fotbalový stánek byl pak v padesátých letech zrušen a stojí zde sídliště na Olešce.

Fotbalová epizoda: DSO Spartak Semily

Z Podmoklic přešlo do semilského Áčka řada hráčů, brankáři Mochan a Boch,obránce Kovanda,Karel Flekna zvaný Orzik,Trnka a Vlad.Hradecký. Ostatní „podmokličáci“hrají v B mužstvu a protože většina z nich pracuje v semilské letecké továrně AERO,kde pracovalo v té době přes 1000 lidí, rozhodli se založit v Semilech další fotbalový klub SPARTAk .V roce 1953 vyhrává Spartak II.třídu a hraje kvalifikaci o postup do I.A třídy s Jiskrou Železný Brod.V Semilech Spartak vítězí 2:1 a v odvetě je v Brodě poražen nešťastně 1:3 a do A třídy postoupil Železný Brod. Za Spartak hráli:Hejral (pozdější ředitel Technometry)-Muller,Bryscejn,Durdis,

Ota Havel,Ruda Havel,Zd.Čermák,J.Vojtíšek,Jirka.Vokurka, Jiří Hloušek,Josef Jína,St.Linek,Vlad.Hradecký.

Největší spor byl veden o Antonína Brůnu,který v tehdejším n.p.Aero pracoval,ale byl již přes své mládí největší hvězdou semilského fotbalu.Vedení semilského fotbalu Brůnu „vyreklamovalo“,ale muselo dát Spartaku náhradou dva jiné mladíky Vláďu Farského a Mirka Pláteníka.Předsedou Spartaku byl Karel Kubeš,vedoucím mužstva Václav Erban a trenérem Václav Šírek.Mužstvo mělo před důležitými utkáními předzápasová soustředění Pod Spálovem.

Dnes nevíme,jak by se fotbal v Semilech dále vyvíjel,kdyby býval Spartak postoupil tehdy místo Železného Brodu do A třídy. Faktem je, že mužstvo se po dalším roce rozpadlo, starší hráči zanechali fotbalu a ti ,kteří chtěli dále hrát, přestoupili do Jiskry Semily.

Pranice s Libercem a první postup do divize

Semily hrají stále nejvyšší soutěž kraje a sloučený oddíl reprezentují:

Kavka, Mochan,Boch,Koželuh,Kovanda,Štěpán Zonyga (dědeček současných fotbalistů Štěpána a Michala), Ing.Melich,Jar.Flekna, Gusta Tomíček,Filípek,Ing.Štrégl,Skiba (tehdy tajemník OV KSČ),Flekna Karel,Ježek Trnka,Brůna,Folke,Mir.Soukup,Vaňátko,Vlad.Hradecký, Skramužský Josef. Předzápasová soustředění byla na Kozákově, kde holič Josef Novotný (Mydlinka) m.j.všechny hráče zdarma oholil a ostříhal.

Došlo k dalším reorganizacím soutěží a podle vzoru SSSR se začalo hrát systémem jaro-podzim.Fotbalové kluby se „dobrovolně“zapojují do tělovýchovy odborových svazů.Textilákům byla určena Jiskra.V soutěžích není přehled,AC Sparta je najednou Spartak Sokolovo,SK Slavia je Dynamo Praha,Teplice jsou Tatran (jakožto stavaři)a jsou vyhozeny z I.ligy i když jsou na 3.místě a zůstává tam jiný Tatran-Prešov. Vojáci si „vymysleli“ nejen ATK z něj později ÚDA a DUKLU Praha,ale i Tankistu,který hraje v Praze na malém Strahově a později je převelen do Pardubic,dále i Křídla Vlasti Olomouc.Komunální služby mají DSO (dobrovolná sportovní organizace) SLAVOJ a protože žádný není,byl v Liberci vytvořen nový klub SLAVOJ Liberec a do něj nalákáni hráči z celé republiky včetně semilského brankáře KAVKY. Ze známých hráčů tam působili Přáda,Kadraba,

Blažejovský a další. Krajský přebor byl druhou nejvyšší soutěží,ale do ligy nepostupoval nikdo,hrál se t.zv.Československý pohár a krajský vítěz ,tehdy to byla Kolora Liberec hrál kvalifikaci s vítězem hradeckého,pardubického a jihlavského kraje.Kolora Liberec tuto kvalifikaci sice vyhrála,ale do I.ligy byl pak poslán nově utvořený Slavoj a Kolora si musela na postup počkat až do r.1954.

Jiskra Semily hraje v kraji střed tabulky,ale v roce 1953 po několika „výpadcích“ hrozí mužstvu dokonce sestup. Jedno z rozhodujících utkání se hraje v Semilech s Tatranem Liberec ,které slabý rozhodčí Noll z Chotyně u Hrádku nad Nisou nezvládl a za stavu 3:4 je utkání pro nevídanou pranici předčasně ukončeno.Tato nefotbalová bitva nemá v historii semilského fotbalu obdoby. Prali se hráči i většina z přítomných 700 diváků. Dohra před řídícím svazem byla velice komplikovaná a protože za Liberec nastoupili „údajně“dva černoši,bylo nařízeno opakování utkání na neutrální půdě v Hrádku nad Nisou. Semily zde potvrdily svoji kvalitu a vyhrály zcela jasně 3:0. Jak bylo toto vítězství důležité se ukázalo o rok později.Po první jarní části soutěžního ročníku 1954 jsou Semily na II.místě přeboru a bojují o postup do nově se tvořící soutěže DIVIZE.

Již několik kol před závěrem mají SEMILY zajištěn postup do divize,který ohlásil do rozhlasu na hřišti u Technometry tehdy legendární hlasatel Jindra Zákoucký těmito slovy: „Vážení sportovní přátelé,veselte se radujte se, Semily postupují po padesáti letech sportovní činnosti do divize“!!!!

Závěrečné utknání s Libereckým Slavojem bylo obrovskou oslavou fotbalu. Slavoj hrál rok před tím první ligu a co hráč,to prvoligová hvězda. Jiskra Semily tohoto soupeře porazila 2:1 a pro diváky to byl nezapomenutelný fotbal, na který se vzpomínalo potom mnoho let.

Poprvé v divizi a ve skupině A,která byla nejsilnější ze všech. Soupeři:Armaturka Ústí nad Labem,Baník Most,Kovo Děčín,Baník Kopisty,Preciosa Jablonec,Dynamo Doksy, Slovan Hrádek n.N.Motorlet Praha

s mladičkým Zikánem v útoku,Tatran Praha Stavomontáže (dnes Sparta Krč),Slavoj Praha Masný průmysl atd. atd. Divizní dres Semil tehdy oblékali: Boch,Rutkay,Srb Ivan,Vajdák,Čermák (5 brankářů proč? Rutkay se zabil pádem ze skály pod Mošnou, Boch těžce onemocněl, Srb byl nezkušený,nebylo mu ani 17 let,Vajdák už byl starší a zenit výkonnosti měl za sebou a tak na podzim přišel z Jablonce Vašek Čermák a byl vynikajíci).Dále hráli:Folke,Koželuh,Filípek,Vaňátko,Gerlický,Vacátko Jiří,Zonyga ,Flekna Karel,Zákoucký

Jar. Skramužský, Šimánek,Ing.Štrégl,Tomíček, Štelzig, Ing.Melich Jiří,Holubec, Svatoň Václav, předválečný reprezentant ČSR,který přišel přes Rapid Liberec z Kladna.. Trenérem mužstva byl KARBAN z Liberce.Semily hrály líbivý technický fotbal a získaly si sympatie především pražských diváků.Několik zbytečných jednobrankových porážek odsoudilo mužstvo po jednom roce k sestupu. Z 22 divizních zápasů získalo mužstvo jen 11 bodů a to bylo málo. Divizní zkušenosti však byly k nezaplacení.V Semilech chodilo na mistrovská utkání tehdy přes 1000 diváků,ale v Mostě,v Ústí a v Děčíně bylo na Semilech 3 až 5 tisíc lidí a to se výtěžek ze vstupného dělil na 5O %!!!

Po roce se v krajském přeboru nepodařilo ihned postoupit,vyhrál Varnsdorf.V roce 1957 se opět mění systém soutěží a krajský přebor se hraje tříkolově. Semily získaly v tomto maratonu 52 bodů a brankový poměr 121:38!! Výklad souěžního řádu byl i tehdy velice zajímavý,mistrem se stala Česká Lípa,protože měla lepší brankový poměr ze vzájemných utkání ,ale do divize poustoupily i SEMILY!! Po Karbanovi přišel trenér Karel

Doležal z Liberce a po něm byl hrajícím trenérem František HAŽ,který přišel do Semil z Křídel Vlasti Olomouc Po roce převzal mužstvo trenér Mirek Petr,který měl zkušenosti z Tankysty Praha a zavedl do fotbalu v Semilech řadu treningových novinek.

Tehdy hráli za A mužstvo: Cinibulk, Srb,Koželuh,Folke, Filípek, J.Vacátko,Brůna,Háž, Zákoucký Jar. Havelka, Štelzig, Ing.Štrégl, Maštálko, MUDr.Havránek,Luboš Skrbek (nejlepší střelec mužstva),Šrajtr, Fr.Mejsnar,

Linek Standa a mladíci Koucký,Bém Fr. Vlad.Dolenský a Karel Strnad.

Mužstvo hraje na špici divize. Zápasy s Chomutovem,Mostem,Viktorii Žižkov mají výbornou úroveň.Semily porážejí doma Jablonec n.N. 5:0 a návštěvy jsou 1200-1500 diváků-fantazie !!!V roce 1960 dochází k reorganizaci krajů.Okres Semily,do kterého je začleněn i okres Jilemnice a Turnov se stává součástí Východočeského kraje. Došlo i k reorgaizaci fotbalových soutěží-divize se ruší a oddíly jsou zařazeny do t.zv. Oblastních přeborů. V r.1961 se ruší staré semilské hřiště,které musí ustoupit výstavbě Technometry a je budován nový sportovní stadion v Podmoklicích. Hřiště má pro nás nezvyklý škvárový povrch. Přibyli i noví , neznámí soupeři,kteří nedovolují našim hráčům tolik,jako divizní pražská mužstva. V roce 1962 navazuje oddíl družbu s fotbalisty polského BKS Boleslawiec a vzájemná utknání pokračují s tímto soupeřem i v dalších letech. Semilský stadion se buduje postupně.V r.1964 je na plochu položen kvalitní trávník,který je přivážen z Libštátu. Buduje se i treningové škvárové hřiště a ochozy na stadionu.Při budování stadionu odpracovali občané Semil pod vedením Františka Doubka tisíce hodin ZADARMO.Prvotřídní trávník vyzkoušelo poprvé Olympijské mužstvo Vietnamu s kterým jsme prohráli 1:3. Na podzim r.1964 startuje v Semilech národní mužstvo Československa a vítězí před 4000 diváky 10:1-brankami Scherera,Medvidě,Vacenovského, Maška a Pospíchala po 2.Branku Semil dal Láďa Mundil.V dresu Semil hráli: Cinibulk, Jirka Kobr-Vodseďálek,Karel Strnad,Dolenský,Škorpil Mirek, Štelzig,Brůna Antonín,Ing. Štrégl, Koucký Mirek, Bareš Jindra, Bém František, Mundil,Zákoucký J. J.Soukup,J.Kocián. Trenéry byli Arnošt Tušer a Jiří Vacátko.

Jaro 1965 zastihlo naše mužstvo ve výborné formě.Hnacím motorem byla opět divize,která měla být od podzimu vytvořena. Semily patří v kraji k nejlepším a spolu s Náchodem,Úpicí,Trutnovem,Českou Třebovou a Kostelcem nad Orlicí vybojovaly postup do divize po třetí. Mimo východočechů hrají divizi dále. Spartak Vlašim, (pozdější vítěz),Beroun, Mladá Boleslav, Nymburk, Králův Dvůr, Kolín a Kutná Hora.

Po podzimu 1965 máme 12 bodů a jsme na 9.místě.Na jaře 1966 to bylo horší.Četná zranění a častá vyloučení nás oslabila natolik, že mužstvo získalo jen 7 bodů a brankový poměr horší o několik setin než měl Kostelec,nás odsoudil spolu s Třebovou k sestupu do krajského přeboru.

I v roce 1965 startuje v Semilech národní mužstvo ČSSR a vítězí 1:7-branku střílel za Semily Zdeněk Beneš.V tomto utkání pod trenérem Vacátkem hráli: Hůlek, Kobr, Strnad,Dolenský , Zákoucký, Škorpil, Vodseďálek,Ing.Štrégl,Bareš, Bouška (později emigroval do Francie), Schmeiler, Mundil, Štelzig, Drmla, Beneš, Vlad.Novotný.Proti nár.mužstvu hostoval v Semilech poprvé Míla Řehák z České Třebové,který pak patřil dlouhá léta k našim nejlepším hráčům a později vedl mužstvo několikrát jako trenér.

Zbytečná aféra nás nadlouho poznamenala

V dalších letech hrajeme opět krajský přebor,hráči se mění i trenéři přicházejí a odcházejí. mužstvo vede Cyrda Musil.Hrajeme krajský přebor a zdá se že ročník 66/67 bude velice zajímavý. Sousední Turnov, jemuž se po několikaletém soupeření s naším Béčkem v nižších soutěžích, podařilo sestavit kvalitní mužstvo,je nováčkem krajského přeboru a to velice zdatným. Již od počátku bylo jasné , že vítězem a postupujícím do divize bude jeden z trojice Semily- Turnov- Dukla Jičín.V polovině jarní části porážejí doma Semily - Turnov 2 :1 (vítězný gól střílel Schmeiler) před návštěvou téměř 4000 diváků. V utkání se příznivci Turnova příliš nevyznamenali, když přijeli s hanlivými hesly, jako na př. „ V této díře chcípnul pes, jedeme si pro okres!“ a další ještě hanlivější transparenty zle rozzlobily semilské patrioty.Tři kola před koncem vede Turnov o 2 body,ale překvapivě prohrává doma s Duklou Žamberk.Semily ztrácejí dech a v boji o postup bojuje Dukla Jičín a Turnov,kteří mají před posledním kolem stejně bodů,ale Turnov vede lepším poměrem branek. V posledním kole hraje Turnov v Lanškrouně a prohrává 2:1. Dukla Jičín si v posledním utkání odváží oba body ze Semil

po senzační výhře 0:8 !?!?!?Semily zahrály velice slabě,někteří hráči utkání doslova sabotovali,trenér Musil se nemohl na to „krveprolití“ dívat a utekl v poločase do hotelu Okresní dům na Becherovku. Jičín postupuje do divize,Turnov podává protest , ale Oblastní soutěžní komise v Hradci Králové výsledek schválila- ale:

Semily jsou potrestány vysokou pokutou za to, že nehrály v utkání s Jičínem s plným zaujetím.V dalším ročníku soutěží jsou Semilům odebrány 4 body!!! Velice krutý trest. Oddíl kopané Slavoj TURNOV vyfasoval také patřičně vysoké pokuty za různá vykonstruovaná falešná svědectví,která měla dohru i před soudem.Tak končí jedna ze smutných kapitol semilského fotbalu. V krajském přeboru se mužstvo pod vedením Josefa Šrajtra zachránilo jen se štěstím. Neblahé události roku 1967 se s námi táhnou jako stín i v dalších sezonách.V roce 1969 hraje v Semilech mistr republiky Spartak Trnava a vítězí 0:5. Zkušení hráči odcházejí a mladí nastupující teprve získávají potřebné ostruhy.V roce 1970 hostí Kolora Semily švýcarské mužstvo FC CIBA BASEL nad nímž vítězí vysoko 6:0 a utkání starých gard vyhrávají naši 7:2 !!! Po utkání je v semilské Sokolovně společná zábava se Švýcary, kteří se ukázali jako velicí grandi a hostili prakticky celou Sokolovnu. Některé semilské paní a dívky nemohou zapomenout na tuto zábavu do dnes!!!!To už ale v politice nastala tvrdá normalizace, přátelské utkání s kapitalistickou cizinou bylo „STÁTOSTRANOU“ tvrdě odsouzeno a přes pozvání ze strany Švýcarů, ,nebylo na zájezd do této krásné země ani pomyšlení.

Osmnáct mistráků bez porážky

V přeboru hrajeme se střídavými úspěchy. Obrat nastává v polovině podzimního kola 1970. Dne 13.září utrpěla Kolora Semily doma poslední porážku s Hlinskem 2:3 a byl odvolán trenér Antonín Brůna.Potom následovala serie osmnácti úspěchů v řadě za sebou. Teprve v 19. utkání přišla porážka v Novém Městě nad Metují 1:0 , ale to jsme již měli zajištěný titul mistra Východočeského kraje a postup do divize. Co bylo příčinou vzestupu?Žádné posily nepřišly. Mužstvo převzal nový trenér Jiří Pěnička, kterému se podařilo dát dohromady pořádnou fotbalovou partu. Výbor zajistil pro trenéra podmínky jako nikdy před tím! Tomuto kolektivu se podařilo senzačně vybojovat pro Semily divizi po čtvrté !!!O tento úspěch se zasloužili: Hůlek,Hradecký,Hladík,

Petr Petrák,Čurda,Řehák,Koucký,Drmla,Ing.Jan Soukup,Monzar,Petr Ježek,Kameník, Kratochvíl,Buriánek Míla,Zamastil Josef ml.,Soukup Miloš,Sláva Dědek.Mužstvo získalo 38 bodů a brankový poměr 43:19!!

Tohoto úspěchu se bohužel nedočkal dlouholetý semilský funkcionář a sekretář Jiří Vavřena, který počátkem roku náhle tragicky zemřel při hašení požáru v n.p.Tofa Semily.

Zabydlujeme se v divizi

Kolora Semily byla v divizním ročníku zařazena do divize C a měla tyto soupeře: Tatru Smíchov,ABC Bráník, Slavoj Vyšehrad, Metaz Týnec, Transportu Chrudim,Duklu Jičín,Spartak Pelhřimov, Loko Nymburk, Spartak Pečky, SK Modřany, Sparta Kutná Hora, Loko Pardubice a Spartak Hradec Králové B. Mužstvo je posíleno hráči Zdeňkem Rezkem a Milanem Haasem , je nezkušené a platí nováčkovskou daň, několika porážkami na vlastním hřišti.Po serii neúspěchů odstupuje trenér Pěnička a mužstvo končí podzim v dolní polovině tabulky a očekává se perné jaro.V tomto roce hrála v Semilech Sparta Praha,Slávia Praha a Dukla Praha .Mužstvo zahrálo výborně zejména proti DUKLE,když prohrálo po velkém boji 1:3 a deset minut před koncem byl nerozhodný stav 1:1 !!!Vynikající výkon předvedli naši proti ligovému Spartaku Hradec Králové který porazili 3:2, když Hradec nezachránil od porážky ani výborný brankář OPLT,který později tragicky zemřel přímo na hřišti při mistrovském utkání.

Na jaře 1972 převzal mužstvo zkušený praktik a bývalý fotbalista Semil a později ligového Liberce- František Kletečka.Výraznou posilou byl obránce Karel KUNC ze Slovanu Liberec. Kolektivu se daří vozit body i z cizích hřišť a tak cíl trenéra, zachránit pro Semily divizi je splněn na 100%. Semily končí ve středu tabulky se ziskem 26 bodů. Do dalšího ročníku divize 72/73 posiluje mužstvo Karel Staner z České Lípy a na jaře 73 přichází vynikající fotbalista Ota Vašák z Liberce,který vnesl do naší hry radost a vynikající techniku. Mužstvo končí další ročník divize na 6. místě se ziskem 28 bodů.

Dne 15.října 1972 se Semilům dostává poprvé v historii cti, uspořádat mezistátní utkání reprezentačních mužstev. Junioři Československa do 21 let (Lvíčata) hostí Juniory Polska do 23 let.Naši vítězí 2:1 (obě branky střílel Finger). Bylo to oslava fotbalu.Za Polsko hrála celá řada hráčů,kteří se později prodslavili na Olympijských hrách a mistrovstvích světa, jako brankář Tomaszewsky,Lato,Szarmach a další.Trenérem byl pan Górsky,který později dosáhl s polskými reprezentanty světového věhlasu. Přátelské utkání se Lvíčaty jsme prohráli 0:3 !

Rok 1973 je poznamenán odchodem brankáře Josefa Hradeckého do ostravských Vítkovic.Přišel brankář Hubený z Turnova a z Děvínské Nové Vsi útočník Dušan Mráz. Přes nepříznivé vylosování získává naše mužstvo na podzim 1973 -l4 bodů a je na šestém místě divize.Na jaře 1974 přichází Karel Maděra z Liberce a Zdeněk Vávra z Turnova. Trenér Kletečka má k dispozici tyto hráče:Hůlek,Hubený,Drahovzal,Petrák Petr, Čurda, ,Drmla,Vlad.Brůna,Kunc,Monzar,Vašák,Kameník,Vávra,ing.Jan Soukup,Rezek,Mráz,Haas,Maděra,

Jeník Olda,Štěpán Zonyga mladší, Jiří Šifta, Josef Boch, Míla Buriánek .Odchází Karel Staner do Turnova, protože v Semilech pro něho nebyl žádný byt. Naši dosahují v jarní části divize výborných výsledků a prakticky do samého závěru jsou ve hře o postup do III.ligy. Nakonec končí na výborném třetím místě za Meteorem a Admirou Praha. Sezona 74/75 už není tak výborná , mužstvo se sice umisťuje uprostřed tabulky, ale odchází trenér Kletečka do Slovanu Liberec.V létě 75 přebírá funkci hrajícího trenéra Josef Čurda.V brance dostává příležitost mladičký Miloš Pavlů,dále sedmnáctiletý Luboš Medek,přichází Svoboda z Turnova.Výsledky jsou špatné.Odstupuje trenér Čurda a přichází opět Jiří Pěnička,který však s mužstvem neudělal nic a po čase odchází. Mužstvo se zachraňuje jen díky reorganizaci soutěží,když jsou rozpuštěna prvoligová Béčka.V další sezoně přichází trenér Mirek Hořčička z Jablonce a s ním hráči Kanta a Kahoun z Liberce ,Karel Urbánek z Turnova , mladý Jiřiček z Košťálova, Dvořák z Jablonce. Miloš Pavlů odchází do Jablonce a za něho se podařilo získat do branky opravdovou osobnost Jiřího Voštu.Ten skvěle diriguje spoluhráče a je trenérem mladých brankářů. Tato jeho práce nesla ovoce pak dlouhá léta.

Mužstvu se hra daří, porážíme Turnov 1:0 brankou Kanty a mužstvo posiluje Valenta z Jilemnice,Milan Halama z Jablonce,Bartyzal z Jablonce,z dorostu Hajský a hrajeme v horní polovině tabulky.

V roce 1979 je trenér Hořčička dlouhodobě nemocen a přichází trenér Jirka Kobr,náš bývalý brankář.Odchází brankář Vošta z rodinných důvodů do Vodňan. Nahrazuje jej brankář Čičmanec z Děčína, přichází Dušek ze Železného Brodu. Mužstvo hraje se střídavými úspěchy a nakonec je ohroženo sestupem.Trenér Kobr je odvolán a nastupuje dosavadní trenér dorostu Josef Hloušek. Mužstvo posiluje jablonecký Svěrák a dorostenci Jirka Hloušek a brankář Mirek Pašta. Bojujeme o záchranu ,ale soupeři nebojují vždy čistými prostředky.Vytvořil se komplot Jablonec B,Tatra Smíchov a Lokomotiva Pardubice. K nesportovnímu závěru přispělo i povolení odehrát jedno z klíčových utkání v pozdějším termínu. Naši v posledním kole deklasovali Kutnou Horu ,ale přesto sestoupili na skóre z divize do Oblastního přeboru. Semily protestují,předložily i doklady o podvodu , ale bez výsledku.Stížnost adresovaná tehdejšímu předsedovi ÚV ČSTV HIMLOVI,zůstala bez odpovědi do dnešních dnů..Je léto 1980!!!

Po devítiletém působení v divizi hrajeme opět oblastní přebor.Během podzimu odcházejí Vašák,Bartyzal a Čičmanec.mužstvo se omlazuje,z dorostu přichází Jirka Škovránek. Oblastní přebor vyhrává Hlinsko. Do další sezony posiluje mužstvo Černík z Turnova,Roubal a Jansta z Liberce a Cerman z Jablonce. Naopak Jirka Hloušek odchází do Jablonce.V sezoně 81-82 se nám opět nedaří vybojovat divizi, postupuje VCHZ Pardubice B.

Do třetice se pokusíme o postup v další sezoně.Vrací se Jirka Hloušek a z Jablonce přestupuje stopér Kyrián a brankář Vorel..Mužstvo trénuje Josef Hloušek a Miloslav Řehák. Kolora je mistrem východočského kraje a postupuje do divize. Sláva je veliká a po utkání s Chotěboří koncertuje dechovka a na stadionu se tančí a oslavuje až do rána.

O postup se zasloužili tito hráči: Vorel,Vlček,Dyk, Olda Jeník, Roubal, Kyrián, Černík,Mráz, Hloušek,Hajský, Medek,Jansta,Cerman,Řípa,Hájek,Koucký P. Váňa,Trakal.Zachytal si i nestárnoucí Standa Drmla.

Do divize se mužstvo posiluje Vladimírem Brůnou (návrat z Jablonce),Josefem Čapkem z dorostu,a brankářem Průchou z Košťálova.V průběhu podzimu přichází Ruprich z Vrchlabí,Strnad ze Žatce. Před zahájením divize odjíždí mužstvo na historický zájezd do kapitalistické ciziny - do Itálie. Jsou hosty fotbalistú italského města na palmové riviéře San Benedetto de la Tronto. Mimo vynikajících podmnínek k přípravě hrají s třetiligovým FC Vigor Sennigalia 0:0 a prohrávají s FC Gulianova Calcio 0:6 !! Po návratu z historického zájezdu jdou rovnou do divizních bojů. Hrajem vynikající fotbal a po podzimu 83 vedeme divizi se ziskem 16 bodů. Na podzim 83 startuje v Semilech národní mužstvo po třetí a před 4000 diváků prohráváme 1:6,když čestný gol dal Roubal.

Z vedoucího mužstva soutěže obvykle nikdo neodchází, ale v Semilech je tomu jinak. Po podzimu opouštějí mužstvo Roubal a Jansta (Liberec), Cerman odchází do Turnova. Přišli: Beneš z Liberce, Pospíšil a Král z Jablonce n.N.a Drahovzal z Turnova. V jarní části se mužstvu již hra nedaří a z prvního místa padá až do dolní poloviny divizní tabulky..

Krize semilského fotbalu

Také v ročníku 1984-85 hrajeme divizi C. Mužstvo je značně oslabeno odchody hráčů i odchodem trenéra Josefa Hlouška,který odešel za lepším do Turnova.Mužstvo se omlazuje,nastupují odchovanci Mazánek,Jar.Škovránek,Ducháč, Sůva Mir.a další.Trenérem je Miloslav Řehák ,vedoucím mužstva Jaroslav Koptík.Oslabené mužstvo se potácí ve spodní části tabulky,ale přesto poráží doma Spartu B 1:0 brankou Ládi Beneše.Za Béčko Sparty nastoupili m.j.prvoligoví hráči brankář Olejár,útočník Pokluda,Drahokoupil a další.

V podzimní části soutěže utrpělo mužstvo osmigólový příděl v Chocni a dochází k tradičnímu odvolání trenéra a vedoucího mužstva. Hrajícím trenérem se stává čtyřicetiletý brankář Vladislav Doležal a mužstvo hraje slabě a v červnu 1985 sestupuje do oblastního přeboru.Přesto dokázalo vyhrát na silným Béčkem Dukly Praha vedené trenérem Viktorem na jeho hřišti 2:3.

Semilský fotbal prožívá největší krizi v historii.Odchází dlouholetý předseda Vladimír Novotný (ze zdravotních důvodů a pro vysoký věk) a je pak zvolen doživotním ČESTNÝM předsedou SK Semily.Předsedou se stává Miroslav Hloušek,pracovitý ambiciozní funkcionář, který však nevyhovuje nomenklatuře KSČ a je po krátkém čase odvolán. Místo něho je dosazen Vladimír Havlina-straník, který však nemá o fotbale ani zdání. Dalším předsedou je Miloš Čermák,po něm přichází Ing.Karel Mečíř a práce výboru se zlepšuje. Z důvodů pracovních však musí po roce s funkcí skončit a předsedou je zvolen Pavel Pražák a pod jeho vedením došlo ke značnému oživení funkcionářské práce.Přes krizi semilského fotbalu odjíždí mužstvo v r.l990 na historický zájezd na „černý kontinet“,do afrického Alžíru.

Stejně jako se střídali předsedové,střídají se i trenéři A mužstva.Po Doležalovi přichází Arnošt Tušer,který již v šedesátých letech Semily trénoval-nebyl ani tentokrát úspěšný. Následoval Miloslav Řehák, Josef Šrajtr , zkušený Vratislav Dytrych a mužstvo se potácí mezi Oblastním přeborem a IA třídou. Spásou má být trenér

František Kletečka, tolik úspěšný semilský trenér sedmdesátých let. Je však již v důchodovém věku a po roce končí a střídá jej hrající trenér Jiří Hloušek.Není však úspěšný a přestupuje do Jilemnice,kterou sponzoruje Ital

Parissi. Přichází trenér Zbyněk Kotrman,bývalý vynikající brankář Turnova,ale výsledky stále nejsou a mužstvu dokonce hrozí sestup do B třídy.Po roce nahrazuje Kotrmana Semilák Josef Zamastil,který má dlouholeté zkušenosti s trenováním mládeže v Lomnici n.Pop.

Pád do B třídy je zastaven,ale potácíme se dále v IA třídě a ostudné porážky od Sobotky,prohra s Košťálovem v Českém poháru,nemá v historii semilského fotbalu obdoby. Sedmigólový příděl v Lomnici,která si vybojovala poprvé v historii postup do Oblastního přeboru a sedmigólový příděl v Jilemnici jsou ostudou celého města. Na podzim 1994 se vrací k trenérské práci Jiří Hloušek. IA třídu vede Bozkov a poráží v mistrovském utkání Semily 1:0!!!.V tomto období dochází k historickému zlomu v celém klubu. Do hry vstupuje společnost TREVOS Semily a spolumajitelé firmy, pánové Milan Rón a Jiří Vaňátko,mají obrovskou zásluhu na záchraně fotbalu pro město Semily.

Na jaře 1995 vyhráváme téměř vše,ale v boji o postup byl úspěšnější S.K. Jičín.Na sezonu 95/96 se mužstvo posiluje a vítězí se obrovskou převahou v IA třídě a postupuje do Oblastního přeboru.Semily získaly 62 bodů a brankový poměr 76:19!!!Nejlepším střelcem byl Pavel ČECH s 24 brankami,Bárta dal 10 gólů,Nesvadba 9,Pavel Šafář 8,Havel 7 a Zdeněk Mareš 3góly.Oblastní přebor 96/97 hrajeme výborně,ale končíme na II.místě a do divize postupuje Rychnov nad Kněžnou.Naši nastupovali obvykle v tomto složení:Švengr (Zamastil)-Češek,Kavan,Čermák,Schmeiler-Brožek,Čech,Vaníček,Bárta,Šafář Pavel,.Zd.Mareš,Preissler,Havel,Hanza.

V sezoně 97/98 hrajeme opět na špici,ale OEZ Letohrad je ještě lepší a tak končíme opět na II.místě.

Jsme opět v divizi

V letní přestávce vyvrcholila krize F.K. TURNOV,který z finančních důvodů rozpouští fotbalový klub,který hraje v té době velmi dobře ČFL. Místo Turnova postupuje z divize nejlepší Východočech AFK Chrudim a Semily nečekaně postupují do divize“ C“ z II.místa.Konečně, i když se štěstím patříme tam,kde jsme chtěli být.

Divizní premiéru s Jiskrou Holice jsme vyhráli 3:1 před 600 diváky stříleli naše branky Jirásko,Staněk a Svoboda.Sestava:Zamastil-Houžvička, P.Šafář,Švarc-Kavan,Jirásko,Svoboda,Mencl, Hanza-Staněk,Grebeníček (Havel a Zd.Mareš).PO osmi kolech byl od mužstva odvolán trenér Jiří Hloušek ,když mužstvo mělo jen 7 bodů.Nastoupil trenér „záchranář“ Míla Řehák,který se uvolil s mužstvem dohrát podzimní část soutěže a získal bodů 8. Celkové 12 místo s 15 body a těžké jaro před sebou. V zimní přestávce nastoupili ambiciozní trenéři Josef Netušl a Petr Bajer, bývalí hráči Turnova ,ale prakticky bez trenérských zkušeností. Jako hráči byli oba výborní,Bajer oblékal i dres Unionu Teplice. Díky tvrdé zimní přípravě pak hrálo na jaře mužstvo výborně a stalo se černým koněm divize C.Celkem získalo mužstvo 39 bodů a brankový poměr 39:47 znamenal 12 místo.

Divizní sezonu 99/2000 jsme začali výhrou doma s nebezpečnou Chocní 2:1.Nastoupili:

Koubus-Jeník,P.Šafář,Švarc-Dvořák,Mencl,Jirásko,Hanza-Staněk,Mareš Zd. Havel (Kovář,R..Beneš).Do jarní části soutěže posílil mužstvo vynikající brankář Radek Cimbál a mimo něho měli trenéři k dispozici do brány ještě Koubuse a mladého Standu Balatku.

Největší sportovní úspěch v historii

Hrajeme stále v popředí divizní tabulky.Po třiceti kolech je radost semilských příznivců obrovská.V posledním kole senzačně vyhrála Olympia Hradec v Sibřině 1 : 4 a když už v předehrávce Liberec B prohrál překvapivě se zachraňující se Bělou pod Bezd. 2:3. SK Semily s jistotou vítězí nad Českou Třebovou 2:0 . Touto výhrou si zajišťují SEMILÁCI s 53 body vítězství v DIVIZI C a postupiují do České fotbalové ligy.

Historický úspěch dosud stále nebyl doceněn !!!Fotbalisté udělali z nejmenšího okresního města v České republice, město SEMILY- „KDE SE HRAJE VÝBORNÝ FOTBAL!!!“

Pro ČFL měli trenéři Netušil a Bajer k dispozici tyto hráče:Petr Kobus,Standa Balatka-Martin Kovář,Pavel Šafář,Emil Šafář,Mirek Jeník,Radek Mareš,Aleš Švarc,David Grebeníček,Bohuslav Dvořák,Jaroslav Mencl,

Jaromír Hanza,František Preissler,Ondřej Staněk,Martin Havel,Miroslav Kubán,Zdeněk Mareš,Marian Poledník,Josef Petřík,Stanislav Bejda,Martin Hrdina,Robert Beneš, Štěpán Zonyga nejmladší (III).Mužstvo posílili na měsíční hostování z FK Jablonec n.N. Vladimír Chaloupka (pět utkání -5 branek-nejlepší střelec podzimu)a obránce Tomáš Požár,známý z působení v pražské Spartě.

V sedmnácti ligových utkáních podzimu dosáhlo mužstvo 26 bodů a brankový poměr 24:22. Od III.kola ČFL se hrálo na novém semilském trávníku a mužstvo doma ani jedou neprohrálo.Body ztratilo jen s výborným

Béčkem Sparty a se Spartou Krč remizami vždy 2:2.Naši vyhráli nad Karlovými Vary,FC Praha Střížkov.AFK Chrudim,TJ Milín,AFK Semice i s výbornými béčky Hradce Králové a se Slavii Praha B.Zejména na toto utkání budou příznivci fotbalu ze Semil a okolí dlouho vzpomínat. Béčko Slavie posílené o reprezentanta

Slovenska Ondreje Kryštofíka, jugoslávského obránce Šuškavčeviče,který byl pak oporou Slavie v Evropském poháru, olomouckého brankáře- reprezentanta do 21 let Skácela a další výborné ligisty, vedlo v Semilech čtvrt hodiny před koncem 0:2. Semiláci však dokázali,že mají bojovné srdce. Drtivým závěrem dokázali nejen vyrovnat, ale zvítězili 3:2 a nadšení diváci jim dlouho aplaudovali.

Příprava na první ligové jaro začala počátkem ledna 2001. Mužstvo hrálo s velice těžkými soupeři.Podlehlo 2:4 prvoligovému Jablonci,vyhrálo nad II.ligovou Mladou Boleslaví 3:2,nad prvoligovým Chmelem Blšany 3:2 a to na stadionu v Blšanech!!!! Pak podlehli naši prvoligovým Českým Budějovicím 2:3 a dalšímu celku naší nejvyšší soutěže Bohemians Praha 1:5. Tato utkání se hrála v TS v Nymburce.Na umělé trávě v Liberci podlehli prvoligovému Slovanu Liberec 0:7, atd atd. Čeká se přetěžké jaro. ČFL začína 17. března s A.C.Sparta B.

Na škváře v Uhříněvsi prohráváme se Spartou B 2:0 a ve II.jarním kole poprvé prohráváme na novém semilském trávníku s Tatranem Prachatice 1:3 (branka Mencl).bodovou ztrátu kompenzujeme vítězstvím na Spartě Krč 2:3 (Staněk 2,Bejda 1) a cennou remizou v Karlových Varech 1:1 (Havel).Prohráváme doma s vedoucím Kolínem 1:3 (Preissler),špatná je remiza doma s Varnsdorfem 1:1 ((Bejda).Také porážka 4:0 v Hradci s béčkem je ostudná,stejně jako prohra 4:0 na Střížkově.Cenná výhra nad Kladnem doma-2:1-získaná v 9O min.(branky Petřík a Kovář)stejně tak bezbranková remiza v Chrudimu a remiza v Milíně 2:2 (Petřík,Bejda).

Remiza 1:1 s Béčkem Slavie v Edenu měla také svoji hodnotu (Bejda).Ztrátou naopak byla remiza s Admirou doma 1:1 (Bejda).Senzační výhrou nad Třeboní doma 6:0 jsme si pojistili ČFL na další rok (Mencl 2,Staněk,

Bejda,P.Šafář,Jeník po 1).V oslabení jsme hráli v Semicích a porážka 4:0 nevyjadřovala poměr sil na hřišti.Také prohra s béčekem Teplic doma byla nešťastná (1:2)Branku střílel Petřík a drtivá převaha našich v závěru nepřinesla bohužel ani vyrovnání.Přes porážku obecenstvo našim za předvedený výkon tleskalo!!! Závěrečný zápas se sestupujícím Vyšehradem jsme vyhráli 3:1 (Kovář,Poledník,Mencl).Mužstvo SK Semily skončilo na 11.místě ČFL se ziskem 44 bodů .Naši nastříleli celkem 48 branek.Mencl,Bejda a Petřík po 7,Chaloupka 5 (hostoval u nás z prvoligového Jablonce jen v pěti utkáních),P.Šafář,Kovář a Havel po 4,Staněk 3,Poledník a Hrdina po 2,Grebeníček,Preissler a Jeník po 1 brance.

Druhý rok v ČFL byl náročný

Příprava začala s divizními Velkými Hamry-Tanvaldem 4:2,se Žitavou,2:3,s účastníkem ligy mistrů Zimbru Kišiněv 0.2 (Moldávie),výhra v poháru v Českém Dubu 3:0,trapná remiza v Lomnici n.P. 4:4,porážka ve II.kole poháru v Náchodě od divizního Deštného 2:0.Poslední přípravu s Jilemnicí doma jsme vyhráli 6:1,když v poločase byla ostuda -0:1 !!Přišli:Michal Halama (JBC) z mladoboleslavského dorostu Václavík,Vladyka,Škréta a Kandráč.Z Pěnčína Vindiš a z hostování v Jičíně se vrátil Hanza.Dále byl kádr rozšířen o několik mladíků z našeho dorostu a Béčka.Po dohodě ukončil trenérskou činnost po 2,5 letém úspěšném působení Josef Netušil.Odvedl v Semilech výbornou práci a zaslouží poděkování.Trenérem a mužstva je Petr Bajer,asistentem Jiří Jiránek (trenér B mužstva) a Pavel Šafář

II.ročník ČFL 2001/2002 začínáme v sobotu 11.srpna 2001.Začali jsme výborně doma výhrou nad Béčekem Teplic 2:1,následovala prohra v Prachaticích 0:1 a zlomená noha obránce Vindiše.Další kolo bylo odloženo, Krč měla 2 hráče v reprezentaci.Následovala nešťastná prohra doma se Střížkovem 2:3 a výtržnosti diváků při odchodu rozhodčích,za což vyfasoval klub vysokou pokutu a sehrání odloženého kola se Spartou Krč v Pěnčíně,které jsme po velkém boji vyhráli 2:1.Následovaly prohry doma se Spartou B 0:3,ve Varnsdorfu 1:2 a ostudná prohra v Chrudimi 0:4.Dále to byly prohry v Liberci 1:4,na Admiře 1:3,v Hradci 0:1,v Semicích 2:4 a remizy s Budějovicemi 1:1 Slávií B 2:2 a výhry s Milínem 3:0 a s Čelákovicemi 3:2-.Po podzimní části jsme byli na 13. místě s 20ti body a brankovým poměrem 26.35.Čekalo se těžké jaro 2002!!V posledním podzimním utkání s Čelákovicemi se vážně zranil brankář Koubus a tak na jeho místo nastoupil nezkušený Václavík a chytal dobře.V úvodu jsme remizovali v Teplicích 2:2,v Karl.Varech 1:1,doma jsme vyhráli s Chrudimí 1:0,s Libercem B taktéž 1:0,Hradec B jsme porazili 2:1,vyhráli jsme na Kladně 5:3,v Budějovicích dosáhli bezbrankovou remizu a njcennější byla výhra na Střížkově 1:0!!Doma pak porazili Admiru jasně 3:0,nešťastně prohráli s výbornýmVarnsdorfem 0:2 a v Praze se Spartou remizovali 2:2.Ostudná byla domácí prohra v posledním kole se Semicemi 1:4.V případě jakékoli výhry by naši dosáhli na 7.místo!!

Ve II. roce působení v ČFL skončily SEMILY na 9.místě se ziskem 43 bodů a skórem 46:59.Mužstvo hrálo v tomto složení:Václavík,Koubus,Balatka-Dvořák,Vladyka,Kovář,Švarc,Mencl, Bejda,Petřík,Havel,Hromádko,

Staněk,Kandráč,Poledník,Štěpánek,Z.Mareš,Š.Zonyga,Pavel Šafář,Petr Šafář,Hendrych,Sádek a T.Linek.

Zabydlujeme se v České Fotbalové Lize

V letní přestávce došlo opět k několika změnám.Odešel brankář Václavík do Admiry Praha,Kandráč do Kolína,Petr Šafář do Liberce.přišli brankář Jíra z Mírové,z Liberce-Holeček,z Ml.Boleslavi-Tuma a natrvalo byl přeregistrován Radek Hromádko z Vikt.Žižkov.Ze zahraničí se vrátil hráč Petr Jirásko.

V prvním kole jsme nešťasně prohráli doma se silným Béčkem Liberce 1:2,odložené utkání na Slavii se pro povodně hrálo později a tak přišla další ztráta doma s Béčkem Hradec 1:1,zbytečná prohra v Letohradě 1:0 a výhry se silnými celky Příbrami 2:0 a Béčkem Č.Budějovic 3:2.Následovala cenná remiza na Slávii 0:0 zbytečná prohra v Semicích 1:0,prohra doma s Varnsdorfem 1:2,prohra v Bystřanech s Béčkem Teplic 2:0a doma remiza s Prachaticemi 2:2.Po této ztrátě byl odvolán trenér Petr Bajer a v dalších utkáních už vedl mužstvo Pavel Šafář s asistentem Jiránkem.Pod vedením této dvojice prohrálo mužstvo v Praze na Admiře 1:2,vyhrálo doma nad Chrudimí 1:0 a remizovalo v Praze se Spartou Krč 1:1.Následovaly tři prohry:S Kolínem doma 0:1,na Střížkově 0:2 a doma se slabou Sibřinou 0:2.To už domácí funkcionáři nevydrželi a trenér Pavel Šafář byl spolu s asistentem Jiránkem odvolán. V posledním kole v Milíně vedl mužstvo Zbyněk HOUŠKA,bývalý úspěšný trenér prvoligového dorostu FK Jablonec.V Milíně mu asistoval nový manažer A mužstva Jaroslav Koptík.Po nadšeném bojovném a takticky vedeném boji dokázali naši zvítězit 2:4.Branky našich stříleli Havel 2,Hromádko a Bejda.

Sestava v Milíně:Koubus,Tuma,Vladyka,Jirásko,Švarc-Holeček,Bejda,Kovář,Petřík-Hromádko,Havel.Na pod-zim ještě hráli:Poledník,Štěpánek,Š.Zonyga.Mencl v Milíně chyběl pro 4 žluté karty.Nehrál ani Staněk,

který byl v předchozím kole vyloučen.

Mužstvo skončilo po 17 podzimních utkáních se 16ti body na předposledním 17 .místě se skórem 17:23.

Přes toto nelichotivé umístění,v Semilech nikdo nepochybuje o záchraně v této prestižní soutěži!!

Fotbalový horor s báječným koncem

Příprava na jarní část 2003 začala již v prosinci r.2002,předvánočním týdenním treningovým blokem a naostro se rozjela 3..ledna.Zatím mužstvo opustili :Holeček (návrat do Liberce) a hostování skončilo Petříkovi.Do přípravy se zapojil i František Preissler nejlepší střelec okresního přeboru v dresu Sedmihorek.Dvořák chce hrát nižší soutěž,stejně tak Pavel Šafář a Ondra Staněk.Brankář Koubus laboroval se zraněním kolena a bude hostovat v Rovensku. Obránce Aleš Švarc zanechal z pracovních důvodů fotbalu.Novými tvářemi jsou jablonecký Gottwald a útočník a střelec z Chebu CHOD, který je v Liberci na vojně a bude v Semilech zatím půl roku hostovat.Dalšími posilami jsou hráči krajského přeboru Petr Soukup a Milan Melka z Višňové a vrací se brankář Václavík z hostování v Admiře.V rámci zimní přípravy bylo mužstvo na týdenním soustředění v Jizerských horách a od ll.ledna hrálo na zimním turnaji v Novém Boru.Výsledky zimní přípravy byly velice slabé a mužstvo v přípravných utkáních prohrálo i se soupeři z krajského přeboru.Také vstup do jarní části ČFL nebyl dobrý.Porážka v Liberci od Béčka Slovanu a následná prohra doma s dalším Béčkem,tentokrát pražské Slavie,znamená pád na 17 místo v soutěži.Zlom nastal v Třebechovicích v utkání s B mužstvem Hradce Králové a překvapivá výhra nad tímto soupeřem 0:2 (branky Tuma a Preissler) a výhra v domácím prostředí nad Letohradem 3:1 (góly Chod 2 a Soukup 1),nás vynesla na dobré 12 místo v tabulce.Nešťastně ztratilo mužstvo dva body v Dubenci ve vyhraném utkání s béčkem Českých Budějovic.Naši vedli ještě v 91 min.1:3 (góly dali Soukup,Mencl a Poledník),ale domácím se podařilo v nastaveném čase ještě vyrovnat na 3:3 !!!Následovala bezbranková remiza se sestupem ohroženými Semicemi,když naši dokázali opět,že na tohoto soupeře vůbec neumějí zahrát,když ze šesti vzájemných utkání se podařilo porazit Semice jenom jednou.Reputaci si naši napravili v dalším utkání s Milínem(2:0-branky Chod a Preissler) , ale porážka ve Varnsdorfu 3:1 nám opět zkomplikovala život,zvláště proto,že další kandidáti sestupu překvapivě vyhrávali kde-co !!! Těžký soupeř na našem hřišti, Béčko prvoligových Teplic odešel poražen po boji 2:1,když střelcem dne byl opět František Preissler,autor obou branek.V dalším utkání jsme už tradičně prohráli s Prachaticemi na jejich hřišti 0:1.Následná výhra s pražskou Admirou doma 2:0 byla povinností (branky Preissler a Havel).V dalším ze serie existenčních utkání jesme podlehli v Chrudimi celkem nešťastně 1:0 a další prohrou na soupeřově hřišti v Rožmitále pod Třemšínem,tentokráte s Béčkem Marily Příbram 1:4 jsme klesli takřka na dno tabulky.V dalším utkání ze serie existenčních jsme si nedokázali doma poradit se stejně ohroženou Spartou Krč a jenom remizovali 1:1 (branka Preissler).Následovala prohra v Kolíně 2:0,se soupeřem,který body doslova rozdával každému.Velký boj na semilské trávě byl s pražany z FC Střížkov,který jsme vyhráli po velice taktickém boji 2:0,když střelecky se zaskvěl autor obou branek Martin Havel.Protože z II.ligy sestupoval Chomutov bylo v posledním kole nutno vyhrát v Sibřině,která byla o místo před námi a k záchraně ji stačil jeden jediný bodík.Naši chlapci v tomto existenčním utkání předevedli vynikající fotbal a soupeře zcela deklasovali nejvyšší výhrou v celém ročníku ČFL 0:4 . O nádhernou výhru před rekordní návětěvou 750 diváků (tato vesnička u Prahy nemá ani 500 duší) z nichž byla třetina ze Semil, se zaloužil celý kolektiv,který nastoupil bez zraněných opor Hromádky,Mencla a Jeníka v této sestavě:

Jíra- Kovář,Vladyka,Melka,Gottwald-Chod (86 Š.Zonyga),Jirásko (62 Tuma),Bejda,Havel-Preissler,Soukup (78-Poledník).

Skóre utkání otevřel krásnou hlavičkou Vladyka,další branka by byla ozdobou všech televizních reportáží,když Bejda zády k brance poslal do sítě nádhernou střelu nůžkami,třetí gól střílel Chod a poslední gól tohoto nej-

důležitejšího utkání ve stoleté historii S.K. Semily, zařídil nejlepší střelec jarní části ČFL odchovanec semilského fotbalu,František Preissler,který v loňském roce hostoval v mužstvu okresního přeboru v Sedmihorkách. Vítězem a postupujícím do II. ligy sestal Tatran Pracharice.ČFL opustili AFK Semice,Admira / Slavoj Praha a Viktoria Sibřina.Novými účastníky ročníku 2003/2004 jsou.F.K. Chomutoiv,FK Náchod /Deštné,FC Dragoun Břevnov (Praha),MFK Ústí nad Labem a místo Milína,který ze soutěže odstoupil.Postoupil druhý celek divize B- S.K. Karlovy Vary Dvory.Soutěž začíná 10 srpna 2003 a v zahajovacím utkání hostíme výborného soupeře Marilu Příbram B.V dalším kole hrajeme opět doma a soupeř bude jistě výborný FK Chomutov. Třetí rok působení v ČFL byl co se týče umístění nejslabší.Mužstvo získalo „jen“ 40 bodů a přes vynikající brankový poměr 43:47 je to jenom 15.místo.Trenér Zbyněk Houška odvedl spolu s hrajícím asistentem a bývalým spoluhráčem Ing.Radovanem Hromádkou kvalitní práci a spolu s celým kolektivem fotbalistů má zásluhu na tom,že S.K. Semily budou hrát Českou Fotbalovou Ligu i v jubilejním roce 2004,kdy budme oslavovat STO LET ZALOŽENÍ S.K. SEMILY.

V mládí je budoucnost semilského fotbalu

Mládežnická kopaná má v Semilech bohatou tradici.Již ve 30 letech minulého století byli v Pelikánově župě semilští dorostenci vždy v popředí.Tehdy to byla nejvyšší dorostenecká soutěž o mistra Čech a Republiky se pak hrálo vyřazovacím způsobem.Vychovatelem mladých fotbalistů byl tehdy František Miškovský a v tehdejším dorostu hráli:Hloušek,Cink ,Kobrle,Tomášek,Ježek,Hejduk,Řehák,Šťastný ,Vávra,Koželuh a Zamastil a řada z nich pak byla oporou semilského fotbalu mnoho let.Také další semilský klub S.K. Podmoklice měl vynikající dorost,který v r. 1938 porazil ve finále o mistra Pelikánovy župy Polaban Nymburk a v boji o titul mistra ČSR prohrál až s pražskou Bohemkou.Vynikající dorost měly Semily koncem druhé světové války a v r. 1944 porazil semilský dorost v boji o mistra Župy dorost S.K. TURNOV neuvěřitelným poměrem 19:0!!!Tehdy hráli:Bárta- Vaněk,Vacátko,Ota Havel,Čermák,Flekna,Janků atd.I po skončení II.světové války měla dorostencká kopaná v Semilech stále vysokou úroveň.Do Pojizerských Bavlnářských Závodů, nastoupila tehdy do učebního poměru vynikající parta fotbalistů m.j. brankáři Hlavsa a Černý,Skramužský,Hradecký,Maťák,Pláteník,Lípa a další,kteří pod vedením Jiřího Vavřeny vytvořili spolu se Semiláky výborný celek,který pak několik let kraloval dorostenckému fotbalu libereckého kraje.Ze Semiláků hráli m.j. Vláďa Farský,Standa Linek (jeho vnuci hrají fotbal v našich družstvech),Juliš,Luboš Skrbek,Antonín Brůna,Rudolf Štrégl,Ruda Folke,Jarka Zákoucký,Jirka Vojtíšek,Vláďa Reichel,Jindra Zákoucký a další.Tito hráči vyhráli několikrát Harusův Pohár (mistrovsví kraje) a v boji o mistra ČSR je vyřadil až Tatran Prešov a řada prešovských dorostenců pak hrála mnoho let I.ligu.

Slušnou úroveň měl i dorost v polovině 60.let.Tehdejší Jiskra Semily prohrála boj o I.dorosteneckou ligu s tehdejším Spartakem Hradec Králové v Hradci 3:1.Tehdy hráli:Saska Jar.Petr Ježek,Jan a Miloš Soukupové,Vláďa Novotný,Miloš Doubek,Kopal,Milan Buriánek,Miloslav Buriánek,Miloš Kratochvíl,Jan Blacar,Havrda,Čihulka,Hladík a Urbanec.Trenérem byl Jaroslav Šorejs a vedoucím dorostu Vladimír Křapka.V dalších letech se náš dorost pohyboval střídavě mezi I.A.třídou a Oblastním přeborem.

Až v roce 2002 dosáhla naše dorostenecká družstva vynikajícího úspěchu.V silné konkurenci vybojovali naši chlapci v krajském přeboru čtvrté místo a tím i postup do DIVIZE mladšího i staršího dorostu.Trenérem starších chlapců byl Stanislav Linek ml.a vedoucím Zdeněk Aster.Postup vybojovali:Kadlec,Hrstka-Hendrych,T.Linek, Maruška,Šourek, Drábek, Burnus,L.Malý, Náhlovský,Kobrle,Kasan,Aster,Červený a Kučera.

Občas „vypomohli“ i mladší dorostenci Buček,D.Malý,A.Linek,Pičman a Mazánek.Trenéry mladšího dorostu byli Mirek Gůra a Petr Skočdopole. Nejvyšší výhry v Oblastním přeboru dosáhli naši chlapci nad Jiskrou Ústí nad Orlicí 11:0!!!V divizi je náš starší dorost po podzimu 2002 ve středu tabulky a věřme,že v tomto družstvu vyrostou pro naše ligové mužstvo další hráči,stejně jako tomu bylo v nedávné minulosti,kdy dres mužstva ČFL oblékli bývalí dorostenci: Balatka,Poledník,Havel,bratři Marešové,Štěpánek,Grebeníček,Preissler,M.Kovář,

Š.Zonyga,Hendrych,T.Linek a další odchovanci.Šanci dostanou,jenom ji musí využít a poctivě makat !!!!

V současné době (jaro 2003) je mládežnická základna,která se stará o cca 180 mladých fotbalistů, rozdělena do šesti věkových skupin o které se stará pod vedením manažera mládeže Josefa Zamastila celkem šestnáct trenérů a vedoucích.

Nejmladší „Elévy“ vedou trenéři Stanislav Klápště,Zdeněk Otmar a Pavel Liška.

Přípravku-“minižáky“ trénují Petr Koucký a David Grebeníček.

Mladší žáky vedou trenéři Josef Zamastil a Roman Brožek.

Starší žáky trénují Jiří Krystan a Václav Řípa.

Mladší dorost vedou trenéři Stanislav Linek a Petr Skočdopole.

Starší dorost trénují Josef Netušil,který přivedl naše A mužstvo do ČFL a Miroslav Gůra.Vedoucím dorostu je Zdeněk Aster.

Všichni trenéři,kteří vykonávají tuto záslužnou činnost dobrovolně ve svém volném čase,jen za symbolickou minimální odměnu a prakticky za „dobré slovo“. Zaslouží si poděkování a uznání !!

Dobrá práce výboru je základem úspěchu

Pevné funkcionářské vedení klubu je základem úspěchu.Vzpomeňme na některé osobnosti .František Kousal

byl celkem 2x předsedou klubu a za zásluhy o jeho rozvoj, byl zvolen v r.1937 doživotním čestným předsedou.

Za předsednictví Miloše Boudy byl získán nějvětší předválečný úspěch v r.1936 mistr Pelikánovy župy. Za předsednictví Eduarda Libánského v r.1944 a Františka Fálky bylo v r. l946 vybudováno krásné hřiště v místech kde stojí haly Technometry.Za předsednictví Josefa Hlouška postoupilo mužstvo poprvé do divize.Zvláštní kapitolou bylo předsednictví pana Vladimíra Novotného, který byl poprvé zvolen v r.1957 a odstoupil ze zdravotních důvodů v roce 1985.Byl ve funkci plných 28 let, což nemá v Českém fotbale vůbec obdoby!!! A nebylo to období lehké .Udržet klub v bezvadném chodu v období třídního boje a v období reálného socializmu,to by bylo možno dnes považovat za hrdinství. Faktem je,že předseda Novotný měl k dispozici početnou skupinu schopných a pracovitých lidí, které dokázal usměrnit a řídit vždy ve prospěch semilského fotbalu.

V roce 1964 byli na př. členy fotbalového výboru Jiskry Semily:

Vladimír Novotný- předseda, Josef Hloušek-místopředseda, Jiří Vavřena-sekretář, pokladník-hospodář- Karel Velebný,zdravotník a ved,B mužstva- Josef Durdis,vedoucí mládeže- Rudolf Szabó, zapisovatel Hušek Dobroslav, kronikář Rudolf Štrégl st., předseda zábavní komise Janata Josef, předseda staveb.komise Doubek František, předs.dopravní komise Zamastil Josef st., ved.A dorostu Milan Paduch, ved.B dorostu Vlček Blahomír, správce stadionu Josef Šrajtr, trenér A mužstva Miroslav Petr. Členové výboru: Vladimír Křapka,

Jaroslav Křapka, Jindřich Kovář, František Štěpánek, Vlad.Novotný II.Otto Kroupa, Antonín Jukl, Josef Skrbek, Petr Jína, František Vojtíšek, Jindřich Zákoucký, Jaroslav Koptík st., Karel Kousal, Oldřich Koželuh, Petr Pikora, Karel Buriánek.Celkem 31 členný výbor a mimo toho pracovalo pro fotbal ještě mnoho dobrovolníků, včetně manželek funkcionářů.

V roce 1974 byl výbor už „jenom“ dvacetičlenný: Vladimír Novotný -předseda,Vladimír Křapka-místopředseda, Ing.josef Soukup- sekretář, Karel Velebný -pokladník-hospodář,a členové výboru:Josef Krčmář,Josef Vávra, Vojtěch Petráš, Jaroslav Holub st., Karel Hubený, Rudolf Štrégl st., Emil Tesař, Karel Surma, Jaroslav Zákoucký st., Josef Durdis, Jiří Vojtíšek, Zdeněk Částek, Stanislav Linek st., Antonín Hloušek,Jiří Vanický,

Petr Jína. Již v 70.letech se staral o propagaci semilského fotbalu fotoreportér Ilja Todorov,který v posledních letech „přesedlal“ na videokameru a dokumentuje utkání našeho A mužstva.Jeho profesionální reportáže z mistrovských utkání ČFL,jsou nejsledovanějším pořadem vysílání kabelové televize ve městě Semily.

Zlatým písmem do historie semilského fotbalu bude zapsán i současný předseda Pavel Pražák a jeho nej-bližší spolupracovníci.

Nastoupil do funkce v období největší krize semilského fotbalu a vede fotbalový klub dosud!!!!! Jen díky jemu a několika dalším funkcionářům (Milan Maruška,Luboš Klazar,Ing.Josef Soukup atd.)nebyl fotbalový klub S.K. Semily , na počátku devadesátých let zrušen a nedopadl stejně špatně jako F.K. TURNOV. Byly to těžké doby,kdy se Semily s vypětím všech sil zachraňovaly v IA třídě. Semilský fotbal zachránil fotbalový výbor a pánové Milan Rón a Jiří Vaňátko.Vstupem A.S. TREVOS Semily, jako generálního sponzora,ve spolupráci s hlavními sponzory společnosti POLYFORM,společnosti HYBLER GROUP a společností SEMILEAS,dosáhl S.K. Semily největšího úspěchu ve své stoleté činnosti.Tím bezesporu postup do České fotbalové ligy v roce 2000 byl. Za to patří všem,kteří se o tento historický úspěch,kterým se město SEMILY zviditelnilo ,nesmírný dík.

Fotbalu zdar a Semily do toho!

 

Semily-010703-Vladimír Křapka

Aktualizováno Čtvrtek, 25 Březen 2010 19:32
 

©2021 www.sksemily.cz
created by | www.sindyk.net